Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla naszego pupila?

Skład karmy dla psów - trzy główne części

Na etykiecie można znaleźć podział składników na trzy główne kategorie takie jak:

  1. Skład karmy – z tej części dowiemy się jakie surowce zostały użyte do produkcji karmy. Między innymi o tym jaki rodzaj mięsa, jakie warzywa czy też zboża trafiły do worka.
  2. Składniki analityczne – ta część zawiera informację o tym jaki procent karmy stanowią poszczególne składniki odżywcze takie jak białko, tłuszcze, włókna pokarmowe oraz tzw. popiół – czyli inaczej składniki nieorganiczne.
  3. Dodatki – tutaj znajduje się informacja o dodanych do karmy witaminach, dodatkach technologicznych czy też dodatkach funkcjonalnych.

Co z jakością użytych składników?

Zasada jest prosta. Im bardziej ogólna czy nieprecyzyjna jest lista składników, tym większa szansa na to, że producent nie ma się czym pochwalić.

Mięso, warzywa i owoce w psiej karmie.

Na początku trzeba zaznaczyć, że psy są typowymi mięsożercami, a białka pochodzenia roślinnego przyswajają w niewielkim stopniu, więc weganizm się tutaj nie sprawdzi. Z tego wszystkiego wynika, że mięso powinno być na pierwszym miejscu w składzie i procentowo powinno go być jak najwięcej. Owoce i warzywa są głównym źródłem witamin, enzymów i antyoksydantów w psiej diecie. Niektóre z nich (takie jak np. pulpa buraczana) są również bardzo dobrym źródłem włókna pokarmowego, które sprzyja funkcjonowaniu mikroflory układu pokarmowego i zdrowiu jelita grubego.

Jak to jest z tymi zbożami?

Obecność w psich karmach zboża nie jest niczym wyjątkowym i nie jest najgorsza. Jednak jest duża szansa, że całe ziarna zbóż dodawane do karmy zawierają także białko, które może uczulać Twojego psiaka. Należy zaznaczyć również, że zboża jako składnik pokarmowy w naturalnej diecie praprzodków psów nie występował, a jeżeli już to miał bardzo niewielki udział. Dlatego karmy zawierające około 40-50% zbóż w składzie uznawane są po prostu jako nienaturalne.

Podsumowanie

Zwracaj uwagę na to co je Twój pupil. Wpływa to znacząco na jego ogólną kondycję i może zapobiec wielu chorobom w przyszłości. Czytaj bardzo dokładnie skład i zwracaj uwagę na wartości procentowe.